MKP1845222204
detaildesc
MKP1845222204
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1845222204
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1845
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.256" Dia x 1.142" L (6.50mm x 29.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C