MKP18444334001
detaildesc
MKP18444334001
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18444334001
Description:
CAP FILM 0.33UF 400VAC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1844
Features -
Tolerance -
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 1.232" L x 0.512" W (31.30mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.917" (23.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C