MKP18444224000
detaildesc
MKP18444224000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18444224000
Description:
CAP FILM 0.22UF 400VAC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1844
Features -
Tolerance -
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C