MKP18443684000
detaildesc
MKP18443684000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18443684000
Description:
CAP FILM 0.068UF 20% 400VAC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1844
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.068 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 1.035" L x 0.287" W (26.30mm x 7.30mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.602" (15.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C