MKP18443154000
detaildesc
MKP18443154000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18443154000
Description:
CAP FILM 0.015UF 20% 400VAC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1844
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.015 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.701" L x 0.209" W (17.80mm x 5.30mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.406" (10.30mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C