MKP18424684000
detaildesc
MKP18424684000
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP18424684000
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 400VAC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1842
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.68 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Product Status Active
Size / Dimension 0.925" Dia x 1.634" L (23.50mm x 41.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C