MKP1841522405M
detaildesc
MKP1841522405M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841522405M
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C