MKP1841510166
detaildesc
MKP1841510166
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841510166
Description:
CAP FILM 1UF 20% 160VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C