MKP1841447406
detaildesc
MKP1841447406
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841447406
Description:
CAP FILM 0.47UF 20% 400VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.47 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C