MKP1841447404V
detaildesc
MKP1841447404V
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841447404V
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.906" (23.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C