MKP1841447404M
detaildesc
MKP1841447404M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841447404M
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.47 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C