MKP1841410164
detaildesc
MKP1841410164
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841410164
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 160VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C