MKP1841410135M
detaildesc
MKP1841410135M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841410135M
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 1.6KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 650V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.925" (23.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C