MKP1841347134M
detaildesc
MKP1841347134M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841347134M
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 1.6KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.047 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.413" W (26.50mm x 10.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 650V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C