MKP1841333104
detaildesc
MKP1841333104
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841333104
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C