MKP1841268205M
detaildesc
MKP1841268205M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841268205M
Description:
CAP FILM 6800PF 10% 2KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 6800 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.256" W (26.50mm x 6.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C