MKP1841222635M
detaildesc
MKP1841222635M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841222635M
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 630VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841M
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 2200 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.138" W (13.00mm x 3.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C