MKP1841222204V
detaildesc
MKP1841222204V
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841222204V
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 2KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2200 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C