MKP1841182104
detaildesc
MKP1841182104
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841182104
Description:
CAP FILM 820PF 5% 1KVDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1841
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 820 pF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C