MKP1840522256
detaildesc
MKP1840522256
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1840522256
Description:
CAP FILM 2.2UF 20% RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1840
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C