MKP1840422405M
detaildesc
MKP1840422405M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1840422405M
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1840M
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C