MKP1840422404
detaildesc
MKP1840422404
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1840422404
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1840
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C