MKP1840333404W
detaildesc
MKP1840333404W
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1840333404W
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1840
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC -
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C