MKP1840333205M
detaildesc
MKP1840333205M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1840333205M
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 2KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1840M
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C