MKP1839610164
detaildesc
MKP1839610164
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839610164
Description:
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.866" Dia x 1.634" L (22.00mm x 41.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C