MKP1839510165
detaildesc
MKP1839510165
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839510165
Description:
CAP FILM 1UF 10% 160VDC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.413" Dia x 1.043" L (10.50mm x 26.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C