MKP1839447631
detaildesc
MKP1839447631
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839447631
Description:
CAP FILM 0.47UF 1% 630VDC AXIAL
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Capacitance 0.47 µF
Product Status Active
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.240" L (15.00mm x 31.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C