MKP1839447405
detaildesc
MKP1839447405
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839447405
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.47 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.531" Dia x 1.043" L (13.50mm x 26.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C