Home / Film Capacitors / MKP1839418634HQG
MKP1839418634HQG
detaildesc
MKP1839418634HQG
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839418634HQG
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839 HQ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.18 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Product Status Active
Size / Dimension 0.315" Dia x 1.043" L (8.00mm x 26.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C