Home / Film Capacitors / MKP1839418134HQR
MKP1839418134HQR
detaildesc
MKP1839418134HQR
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839418134HQR
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 1.6KVDC AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839 HQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.18 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Product Status Active
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.240" L (15.00mm x 31.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C