Home / Film Capacitors / MKP1839418124HQ
MKP1839418124HQ
detaildesc
MKP1839418124HQ
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839418124HQ
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 1.25KVDC AXL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839 HQ
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.18 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Product Status Active
Size / Dimension 0.453" Dia x 1.240" L (11.50mm x 31.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 425V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C