MKP1839415403
detaildesc
MKP1839415403
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839415403
Description:
CAP FILM 0.15UF 2.5% 400VDC AXL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 0.15 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.315" Dia x 1.043" L (8.00mm x 26.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C