Home / Film Capacitors / MKP1839415124HQR
MKP1839415124HQR
detaildesc
MKP1839415124HQR
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839415124HQR
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 1.25KVDC AXL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1839 HQ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.15 µF
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" Dia x 1.240" L (10.00mm x 31.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 425V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C