MKP1839410163
detaildesc
MKP1839410163
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839410163
Description:
CAP FILM 0.1UF 2.5% 160VDC AXIAL
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±2.5%
Capacitance 0.1 µF
Product Status Active
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.551" L (6.50mm x 14.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C