MKP1839310401
detaildesc
MKP1839310401
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839310401
Description:
CAP FILM 10000PF 1% 400VDC AXIAL
Series MKP1839
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±1%
Capacitance 10000 pF
Product Status Active
Size / Dimension 0.217" Dia x 0.433" L (5.50mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 100°C