MKP1837310015D
detaildesc
MKP1837310015D
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1837310015D
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 160VDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP1837
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10000 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.295" L x 0.217" W (7.50mm x 5.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 100V
Voltage Rating - DC 160V
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C