
ITT Cannon, LLC
Product No:
MKJ1A7W6-7SC
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
27 Weeks
Datasheet:
-
Description:
CIRCULAR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
$114.6555
$114.6555
10
$105.21155
$1052.1155
25
$101.16474
$2529.1185
50
$97.79281
$4889.6405
100
$92.397285
$9239.7285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
| Mfr | ITT Cannon, LLC |
| Color | Olive Drab |
| Series | MKJ1 |
| Package | Bulk |
| Features | Shielded |
| Shielding | Shielded |
| Orientation | C |
| Termination | Crimp |
| Applications | Aerospace, Communication Systems, Industrial, Instrumentation, Medical |
| Shell Finish | Olive Drab Cadmium |
| Cable Opening | - |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Fastening Type | Threaded |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Aluminum |
| Voltage Rating | 500V |
| Insert Material | Thermoplastic |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Primary Material | Metal |
| Ingress Protection | Environment Resistant |
| Base Product Number | MKJ1A |
| Number of Positions | 7 |
| Shell Size - Insert | 6-7 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | - |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |