MC88915TEI55
detaildesc
MC88915TEI55
Renesas Electronics Corporation
Product No:
MC88915TEI55
Package:
28-PLCC (11.51x11.51)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC PLL CLOCK DRIVER 28PLCC
User Guide
Mfr Renesas Electronics America Inc
PLL Yes with Bypass
Type PLL Clock Driver
Input TTL
Output CMOS, TTL
Series -
Package Tube
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Frequency - Max 55MHz
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Divider/Multiplier Yes/Yes
Number of Circuits 1
Base Product Number MC88915
DigiKey Programmable Not Verified
Ratio - Input:Output 2:8
Operating Temperature -40°C ~ 85°C