MAX6469TA15BD3+
detaildesc
MAX6469TA15BD3+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6469TA15BD3+
Package:
8-TDFN (3x3)
Description:
IC REG LIN POS ADJ 300MA 8TDFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Bulk
Output Type Adjustable (Fixed)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Control Features Reset, Shutdown
Current - Output 300mA
Base Product Number MAX646
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Current - Supply (Max) 96 µA
Voltage - Output (Max) 5.5V
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 136 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V (1.5V)