MAX6037CAUK25+T
detaildesc
MAX6037CAUK25+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX6037CAUK25+T
Package:
SOT-23-5
Description:
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-5
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Tolerance ±0.5%
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Product Status Obsolete
Reference Type Series
Voltage - Input 2.7V ~ 5.5V
Current - Output 5 mA
Current - Supply 275µA
Base Product Number MAX6037
Noise - 0.1Hz to 10Hz 14µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz 30µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-5
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V