MAX1976AEZT300+T
detaildesc
MAX1976AEZT300+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1976AEZT300+T
Package:
TSOT-23-6
Description:
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT23-6
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR 70dB (1kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Reset
Current - Output 300mA
Base Product Number MAX197
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 300mA
Current - Supply (Max) 90 µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TSOT-23-6
Current - Quiescent (Iq) 140 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V