MAX1947ETA33+T
detaildesc
MAX1947ETA33+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1947ETA33+T
Package:
8-TDFN (3x3)
Description:
IC REG BOOST 3.3V 169MA 8TDFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Up
Topology Boost
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 169mA
Number of Outputs 1
Base Product Number MAX1947
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 3.6V
Voltage - Input (Min) 0.7V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-TDFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V