MAX1935ETA15+T
detaildesc
MAX1935ETA15+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1935ETA15+T
Package:
8-TDFN-EP (3x3)
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 8TDFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 500mA
Base Product Number MAX193
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-TDFN-EP (3x3)
Current - Quiescent (Iq) 400 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V