MAX1921EUT15+
detaildesc
MAX1921EUT15+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1921EUT15+
Package:
SOT-6
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC REG BUCK 1.5V 400MA SOT6
Series -
Package Tube
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Product Status Obsolete
Current - Output 400mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 1.2MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-6
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V