MAX1818EUT33-T
detaildesc
MAX1818EUT33-T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1818EUT33-T
Package:
SOT-6
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT6
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable (Fixed)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Power Good
Current - Output 500mA
Base Product Number MAX1818
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.215V @ 500mA
Voltage - Output (Max) 5V
Supplier Device Package SOT-6
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)