MAX1793EUE15+T
detaildesc
MAX1793EUE15+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1793EUE15+T
Package:
16-TSSOP-EP
Description:
IC REG LIN POS ADJ 1A 16TSSOP
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Adjustable (Fixed)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable, Reset
Current - Output 1A
Base Product Number MAX1793
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) 5V
Supplier Device Package 16-TSSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (1.5V)