MAX1792EUA33/V+
detaildesc
MAX1792EUA33/V+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX1792EUA33/V+
Package:
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Description:
IC REG LIN POS ADJ 500MA 8UMAX
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR -
Series -
Package Tube
Output Type Adjustable (Fixed)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Active
Control Features Enable, Reset
Current - Output 500mA
Base Product Number MAX1792
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 500mA
Voltage - Output (Max) 5V
Supplier Device Package 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 250 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.25V (3.3V)