MAX17760ATC+T
detaildesc
MAX17760ATC+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17760ATC+T
Package:
12-TDFN (3x3)
Description:
4.5V TO 76V, 300MA, HIGH EFFICIE
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series Himalaya
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 12-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 300mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 200kHz, 300kHz, 400kHz, 600kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 76V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Output (Max) 66.88V
Supplier Device Package 12-TDFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V