MAX17501HATB+T
detaildesc
MAX17501HATB+T
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX17501HATB+T
Package:
10-TDFN (3x2)
Description:
IC REG BUCK ADJ 500MA 10TDFN
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Series Himalaya
Package Tape & Reel (TR)
Function Step-Down
Topology Buck
Output Type Adjustable
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-WFDFN Exposed Pad
Product Status Active
Current - Output 500mA
Number of Outputs 1
Base Product Number MAX17501
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 300kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier Yes
Voltage - Input (Max) 60V
Voltage - Input (Min) 4.5V
Voltage - Output (Max) 55.2V
Supplier Device Package 10-TDFN (3x2)
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.9V