MAX16999AUA18+
detaildesc
MAX16999AUA18+
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Product No:
MAX16999AUA18+
Package:
8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8UMAX
User Guide
Mfr Analog Devices Inc./Maxim Integrated
PSRR 70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Package Tube
Output Type Fixed
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Product Status Obsolete
Control Features Enable, Power On Reset, Reset
Current - Output 100mA
Base Product Number MAX16999
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-uMAX-EP|8-uSOP-EP
Current - Quiescent (Iq) 20 µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V